bia2rapmusic

شوک

برنامه "شوک" که سه شنبه شب و چهار شنبه شب در پربيينده ترين ساعت تلويزيون (??:??) و قبل از سريال "ترانه مادري" از شبکه ? پخش شد با جذب ده ها ميليون بيننده، باعث حيرت و تعجب شديد بسياري از رپرها و طرفداران موسيقي رپ شده است، به طوري که در اين برنامه رپ را به شيطان پرستي و اعتياد و فساد ارتباط دادند!!! در صورتي که رپ (مخصوصاْ رپ فارسي) نه تنهاسنخيتي با اين موضوعات ندارد بلکه کاملاْ و شديداْ مخالف اين چنين موضوعاتي مي باشد.(تمامي اين مطالب به متال ربط دارند اما به رپ نه!)

از نکات جالب اين برنامه، پخش قطعه اي از کليپ "يه مشت سرباز" "هيچکس" بود که با صداي بوق پخش شد!!! اين آهنگ نه تنها نکته منفي ندارد بلکه در آن از شهدا و آرمان هاي ملت خونده شده و کليپ با تصوير يک مسجد آغاز مي شود. در اين کليپ اشاره مي شود که "حاضريم در زمان جنگ براي وطن و ايران جانمان را هم بدهيم". از ديگر نکات مثبت اين کليپ، تشويق به کسب علم و دانش مي باشد! ("من جدولو به نيمکت ترجيح دادم ... اين يکيو اصلا سعي نکن باشي مثل ما ... قسمته ما هم کرديم گاهي اشتباه") در بخش ديگري از اين کليپ اشاره اي به صلح شده و گفته مي شود: "دعا ميکنيم جهان روي صلح باشه (آمين) ... آتيش کافيه به اندازه داشتيم ... زودتر برسه روزي که همه شادابن ... باشن که همه شاد باشن". نکته اينجاست که با وجود اين همه نکته مثبت چرا اين کليپ با بوق پخش مي شود و حتي آن را به عنوان يک کليپ مروج شيطان پرستي و اعتياد به مردم معرفي مي کنند؟؟!!
از ديگر نکات عجيب برنامه شوک تخريب رپر محبوب رپ فارسي يعني "ياس" بود! به طوري که با پخش آهنگ "بي تو ديگه نه اصلاْ" گفته شد اين آهنگ دري وري است! يا در جاي ديگري اشاره شد کساني که بر ضد مواد مخدر مي خوانند خود معتاد هستند! يه لحظه فکر کنيد!!! ياس معتاد!!!!!! ياس همان جوان وطن دوستي است که با غيرت تمام بر عليه فيلم ضد ايراني "???" خواند. آهنگ "CD رو بشکن" او همان آهنگي است که باعث شد همگان CD را بشکنند.

اما از نکات قابل اشاره برنامه شوک، مصاحبه با يک رپر معروف يعني "شاهين فلاکت" بود. در وب سايت "رپفا" آمده است که فلاکت گفته به بهانه دادن مجوز به رپ فارسي با او مصاحبه کرده اند و سرش را کلاه گذاشته اند!!! درست است که فلاکت روزي معتاد بود (و شايد الان هم باشد!) اما اعتياد او به خاطر رپ نبوده به خاطر عشق و عاشقي بوده!

در بخش هايي از اين برنامه دو فري استايل با ريتم "فست" از "پيشرو" پخش شد. خوب رپ ريتم هاي مختلفي دارد که ريتم فست نيز يکي از آن ريتم ها مي باشد. آيا کسي با ريتم فست مشکلي دارد؟! پيشرو همان رپري است که آهنگ "سرباز آريايي" او که از شهدا خونده شده همزمان با پخش برنامه شوک، بر روي وب سايت ها قرار گرفت و منتشر شد. آيا درست است رپري که از ايران و شهيدان وطن مي خواند را اين گونه به مردم معرفي کنيم که بگويند او يک ديوانه است؟!

به جرات مي توان گفت که اکنون بيش از ?? در صد رپرهاي اصلي رپ فارسي به هيچ وجه از فحش استفاده نمي کنند... حالا اگر کسي مثل عرفان و خشايار که از رپرهاي اون ور آبي هستن در رپ خود از فحش و کلمات رکيک استفاده مي کنند بايد کل رپ فارسي را زير سوال برد؟!

نکته ديگر اين که اين برنامه مي خواست بگويد که اصلاْ رپ را به عنوان يک موسيقي به رسميت نمي شناشد!!! در صورتي که رپ فارسي و آهنگ هاي افرادي مثل هيچکس و ياس پر است با ابزار آلات موسيقي ايراني مثل سنتور و تلفيق رپ فارسي با موسيقي سنتي ايران زمين.

در اين برنامه به موضوع چت نيز پرداخته شد که ارتباط آن با رپ فارسي براي من هنوز مسئله ايست بس بزرگ و مبهم!

آيا ساخت يک برنامه و مطرح کردن چندين و چند موضوع در همان برنامه کار درستي است؟! رپ، متال، موي فشن، تيپ اسپرت، شيطان پرستي، گردنبد و گوشواره، دختران فراري، پسران معتاد، پارتي هاي شبانه، چت و و و... همه و همه در يک برنامه!!!

در مورد اين برنامه بسيار مي شود نوشت، اجازه دهيد مطلب را در همين جا به پايان برسانم و بقيه صحبت ها را به شما دوستان عزيز در بخش نظرات بسپارم.

به اميد روزي که رپ فارسي پيام آور صلح و انسان دوستي و شادي باشد.


 
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت 22:6  توسط SHARYAN  |